6 Mayıs 2011 Cuma

ASLINDA "ÇOCUK GÜNÜ" İDİ!!!


Aslında çocuk günüydü. Çünkü o gün 23 Nisan''dı. Bilmem hatırlar mısınız?  Atatürk'ün bu ülkenin -adı ne olursa olsun- tüm çocuklarına  armağan ettiği gündü.Hani hepinizin, hepimizin çocukluğunda "bugün 23 nisan neşe doluyor insan " diye şarkı söylediği gün... Çocuk bayramı... Bunlar Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çocuk bayramında çocuklara şeker vermek yerine  havai fişek ile saldırma anlarının görüntüsü... İnsanı dehşete düşüren, sessiz ama derin çığlıklar attıran, boğan, paramparça eden, kalbini kanatan "çocuk bayramı" nın görüntüsü... 
Ve ne acıki okulun adı da 23 Nisan ilköğretim okulu... Evet burası bir ilköğretim okulu yani  7-12 yaş arasındaki çocukların okulu... Normalde 1644 öğrencisi var bu okulun...O sabah 9.20'de 200 civarında öğrenci var okulda, çok az sayıda da veli gelmiş. 23 Nisan ya, küçük bir tören yapılacak okulda. Bir öğrenci çıkacak şiir okuyacak, bir öğrenci çıkacak şarkı söyleyecek. Hazırlık yapıyorlarmış. Okul müdürünün bana telefonda "ne yazıkki bizim için artık sıradan bir olay " dediği, olaylar da işte tam da o anda oluyor. Kepenk kapatma eylemine uymayan bir marketi yağmalayan göstericiler  küçük çocuklara havai fişekle saldırıyorlar.
Çocuklar koşuyor
Çocuklar korkuyor,
Çocuklar bağırıyor,
Çocuklar ağlıyor,
Çocuklar korkudan hareket edemiyor, okul müdürü dışarıda kalanları alıyor, biri düşüyor
Yine ağlıyorlar,
Yine bağırıyorlar
Yine koşuyorlar
Bir anne bayılıyor... Aslında çocuk bayramında çocuğunun okuyacağı şiiri dinlemeye gelmişti. Şiir yok, havai fişek var, bayram yok saldırı var. Kadın yerde...Çocuğu diğer çocuklarla korku ülkesinde.
Korku ülkesinde korku okulunun müdürü diyorki "Ne yazık ki bizim için sıradan bir durum haline geldi. Her gün böyle olaylar var"... 
Böyle sıradanlığa siz isyan etmiyor musunuz ?
Peki o andan sonra olanları öğrenmek ister misiniz ?
7-12 yaş arasındaki küçük çocukların korkusu sürüyor. Bazıları okula gitmek istemiyor.
Bazı öğretmenler başka illere tayinini istiyor.
Ve çocuk bayramı olmayan bu çocukların, çocuklarımızın yıl sonu gösterisi de yok. Aslında hazırlık yapıyorlardı, tiyatro, dans, müzik gibi etkinliklerini sergileyeceklerdi. Ama sergileyemeyecekler çünkü yıl sonu gösterileri de iptal edildi. Bilmem nedenini söylemeye gerek var mı ? Ve bilmem başka da söylenecek söz kaldı mı ?Mardin'in Kızıltepe çocukları umarım büyümeden 23 Nisan'ı çocuk gibi kutlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: