3 Mayıs 2011 Salı

YILLAR ÖNCE BİR GÜN

Tam da beyaz uçuşan etekleri olan kız çocuğu , zıplarken...
Parlak beyaz elbise, uzun saçlar...
Tazelik...
Hava da taze.. Tıpkı onun ruhu gibi..
Uzun yükselen ağaçlar arasından , kocaman gülümseyen güneş...
Garip bir parlaklık, çilek tadında..
O kadar tatlı,
biraz da dondurma...
Bir donukluk var çünkü..
Uzun saçlı uçuşan elbiseli kız zıplıyor...
O zıpladıkça dünya da bir iniyor bir çıkıyor...
Herkes gökyüzüne bir yaklaşıyor, bir uzaklaşıyor gökyüzünden..
Garip bir sarhoşluk, adı çocukluk...
Sadece zıplamak çünkü çocuk zıplayınca dünya da zıplar, çocuğa öyle gelir ve bu doğrudur..
Ben o çocuk muyum, değil miyim;  ona bakan bir sincap mıyım değil miyim , yoksa benimkisi çocukluğa duyulan  özlem mi değil mi, peki ya bu  çok önemli mi değil mi , bu böyle uzar gider ya da burada noktalanır...
O zıpladıkça bir öyle bir böyle bir öyle bir böyle o ritm o donuk çilek tadındaki parlaklık bir iner bir kalkar dünya ile birlikte.. Dakikalar sonra sıcaklık.... Sıcaklık basar dünyayı, sıcaklık basar ... Ve çocuk bırakır kendini çimenlere... Aklında giden gelen dünya, çilekli dondurma, bir de ilk aşkı vardır, o sırada onu düşünen, ... Ve her ikisi de düşünür aşkın ne olduğunu bilemeden...Çok da bilmeye gerek yok en çocuk haliyle aşk zıplamaktır, aşk hissedilen sıcaklıktır, güneştir, zıplayan dünyadır, uçan kağıttan bir uçaktır, yazılan bir mektup, yanyana el ele çizilen iki çöp insandır. 
Kız yatar çimenlerin üzerinde, güneş bu sefer yüzündedir... Küçücük burnunda.. küçükçük ağzında.. Gözler kapalı.. Sadece birkaç saniye yatar çünkü dayanamaz çocuklar dakikalara... Saniyeler sürer güneşin şefkatine açlık ve o açlığa doyma..
Tepede dondurmalı çilek, dünya yine gelip gidiyor.Yine bir iner, bir kalkar dünya... Salıncak, aşağıdan yukarıya...
En masum halidir aşkın...Kağıttan bir uçaktır, sadece elini tutup oyun oynamaya gitmektir.. Ve o ilk aşk hiç unutulmayan aşktır...Üstelik üzerinden yıllar geçince hep masum bir tebessümle hatırlanan tek aşktır.
İlk aşkınızı hatırlamanız ve gülümseminiz dileğiyle...

Hiç yorum yok: